W ramach Duszpasterstwa Chorych Diecezji Siedleckiej powstaje grupa wsparcia dla osób, u których zdiagnozowaną chorobę nowotworową. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę 14 listopada br.- zainauguruje je Msza św. o godzinie 16.00, odprawiona w kaplicy parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach. Co będzie celem jej działania? Jaki rodzaj pomocy oferuje? Kogo w szczególny sposób zapraszamy?
Dość często żyjemy w przekonaniu, że złe rzeczy zdarzają się innym. Inni mają wypadki samochodowe, tracą z dnia na dzień pracę, dowiadują się o śmierci bliskich osób. Inni chorują, mają udary, zawały serca itp. Nam to się nie zdarzy! – uparcie twierdzimy. Życie jest jednak przekorne…
I gdy przychodzi TEN moment, wszystko staje na głowie. Jak to?!Przecież miało być zwykłe badanie profilaktyczne! – nie spodziewałem się żadnych „rewelacji”. Nic nie zdradzało symptomów takiego zaawansowania choroby!A tu diagnoza: nowotwór, przerzuty, konieczność chemioterapii, hospitalizacja „na cito”! Co wtedy? Jak poukładać sobie na nowo roztrzaskany w ciągu sekundy świat? Do kogo iść z prośbą o pomoc? Gdzie szukać siły, jak nie ulec rozpaczy? Jak dalej żyć? Co z wiarą? – gdzie jest Pan Bóg ze swoim miłosierdziem i miłością, skoro pozwala na cierpienie dziecka, toleruje chorobę młodej matki? Pytań jest nieskończona ilość. A każde ciężkie jak stukilowy głaz…
W poszukiwaniu odpowiedzi
Jeśli szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego powstaje grupa wsparcia dla osób, u których zdiagnozowaną chorobę nowotworową (będzie się nazywała „Kamyk” – dlaczego tak? Wyjaśnimy na pierwszym naszym spotkaniu), to właśnie sensem jej istnienia jest pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania. A nade wszystko: towarzyszenie osobom, które zderzyły się z okrucieństwem raka, zarówno pacjentom oddziałów onkologicznych, jak też i ich bliskim, przyjaciołom, tym, którzy chcieliby pomóc, a nie wiedzą jak. Szukającym siły, inspiracji, by poukładać sobie życie „po nowemu”.
Fundamentem, na którym oprzemy swoje działanie, są wiara i nadzieja płynące od Chrystusa. Istnieje wiele grup wsparcia, które oferują pomoc chorym na nowotwór, działających według różnych kluczy, zasad – my chcemy zaproponować spojrzenie na nową sytuację przez pryzmat krzyża Jezusa Chrystusa, mądrość Ewangelii, a nade wszystko wspólną modlitwę, duchowe towarzyszenie, wsparcie sakramentalne, również wymierną pomoc, jeśli będzie taka potrzeba.
Dar i zadanie
Będziemy współpracowali z lekarzami – onkologami, psychologami. Pomożemy przejść kolejne fazy swoistej „żałoby”, która pojawia się wraz z diagnozą, fazębuntu, wracania do normalności i układania jej wedle nowych zasad. Co ważne, trzon grupy wsparcia stanowią osoby, które same przeszły cały etap choroby, poczynając od rozpoznania, przez rozpaczliwe poszukiwania ratunku, wadzenie się z Bogiem i powroty do Niego. Mają za sobą duchową drogę przemiany, która na różnych poziomach zakończyła się zwycięstwem. Nie są „teoretykami” schorzenia – znają jego przebieg w najdrobniejszych szczegółach, a przez to są wiarygodni.
Pomocą będą służyli kapłani. Pan Bóg daje niekiedy chorobę po to, abyśmy weszli na „wyższy stopień” przyjaźni z Nim, porzucili lęk. Spojrzeli na siebie i świat innymi oczyma. Bywa, że coś, co miało być przekleństwem, finalnie staje się błogosławieństwem. Wraz z Jezusem przychodzi pokój, którego świat dać nie może.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie. Odbędzie się w niedzielę 14 listopada br.- zainauguruje je Msza św. o godzinie 16.00, odprawiona w kaplicy parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach.
Czekamy na Was. Przyjdźcie z bliskimi, przyjaciółmi. Nie jesteście sami.